Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Usuwanie porzuconych odpadów - nowy program NFOŚiGW

08.07.2019

Na usuwanie porzuconych odpadów NFOŚiGW przeznaczy 300 mln złotych. Program ruszył 8 lipca 2019 roku i kierowany jest do smorządów.

Program Usuwanie porzuconych odpadów - cel

Fundusze z programu przeznaczone będa na przedsięwzięcia polegające na usunięciu i zagospodarowaniu niewłaściwie składowanych lub magazynowanych odpadów wraz z przeprowadzeniem remediacji powierzchni ziemi w zakresie skutków spowodowanych oddziaływaniem usuwanych odpadów. Celem programu jest ograniczenie zagrożenia dla życia ludzi lub możliwości zaistnienia nieodwracalnych szkód w środowisku spowodowanych porzuconymi odpadami

Do kogo kierowany jest program Usuwanie porzuconych odpadów?

Jednostki samorządu terytorialnego (JST) oraz ich związki.

 

Czytaj: Gospodarka odpadami - wymogi 2019

 

Fot. pixabay.com (wv2)

Warunki dofinansowania w programie Usuwanie porzuconych odpadów

Możliwe będzie uzyskanie wsparcia w formie: dotacji (do 80% kosztów kwalifikowanych) lub pożyczki (do 100% kosztów kwalifikowanych) pod warunkiem prawidłowo złożonego wniosku w 2019 roku w terminie do 20 grudnia 2019 r.

 

Obostrzenia programu wskazują, że dotacje zarezerwowano dla przedsięwzięć realizowanych na terenach będących własnością Skarbu Państwa lub JST z wyłączeniem nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste. Ponadto, podmiot prawnie zobowiązany do usunięcia odpadów lub remediacji nie może zostać zidentyfikowany lub nie można wszcząć wobec niego postępowania egzekucyjnego, lub egzekucja okazała się bezskuteczna i postępowanie egzekucyjne zostało umorzone.

 

O pożyczce (oprocentowanie: WIBOR 3M, nie mniej niż 1% w przypadku realizacji przedsięwzięcia w trybie wykonania zastępczego lub WIBOR 3M +50 p.b., nie mniej niż 2% w skali roku w pozostałych przypadkach) warto wiedzieć, że może być częściowo umorzona na warunkach określonych w „Zasadach udzielania dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” i z pewnymi zastrzeżeniami, które szczegółowo wskazuje regulamin naboru.

 

Realizację programu Usuwanie porzuconych odpadów przewidziano na lata 2019-2026.

Podpisywanie umów o dofinansowanie planowane jest do końca 2023 r.

Więcej informacji i programie >>

NFOŚiGW

 

Zobacz: Prąd i ciepło z odpadów

 

 

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube