Membrana hydroizolacyjna RESITRIX EPDM

18.06.2013

Pokrycia dachowe i hydroizolacje mogą być jedno- lub dwuwarstwowe. Na rynku polskim dostępne są jednowarstwowe pokrycia z wielu materiałów i o różnych parametrach, np.: hydroizolacje z PCV, PEHD, VAE, PIB, TPO, FPO, EPDM, o grubościach od 0,8 do 3,1 mm. Dużym problemem dla projektanta może być dobór odpowiedniego produktu.

Jaki materiał i w jakiej technologii nadaje się najlepiej na konkretny dach? Czy jest coś bezpiecznego i uniwersalnego?

Jednym z takich produktów jestRESITRIX®– membrana hydroizolacyjna na bazie EPDM firmy Carlisle (dawniej „PHOENIX”). Materiałten może być stosowany do wszystkich rodzajów uszczelnień i izolacji dachów płaskich, balkonów, tarasów, dylatacji itd.

Czym jest EPDM i dlaczego jest tak doskonałym materiałem budowlanym do wszystkich budowli, w każdych warunkach klimatycznych na całym świecie?

Elastomery z EPDM (kauczuk etylenowo-propylenowy) mają chemicznie powiązaną strukturę, są elastyczne jak guma i nie odkształcają się termicznie pod wpływem wysokich i niskich temperatur.

Hydroizolacje pokryć dachowych z EPDM pozostają trwałe elastyczne i nie wymagają żadnej dodatkowej ochrony powierzchni zewnętrznej oraz są odporne na działanie nawet najbardziej szkodliwych środków chemicznych i zanieczyszczających.

RESITRIX®to połączenie kauczuku, zbrojonego wewnątrz siatką z włókna szklanego (górna warstwa) i bitumów modyfikowanych SBS (warstwa spodnia). Dzięki temu mocowanie do różnych podłoży i łączenie tego materiału pomiędzy sobą, przy użyciu gorącego powietrza, jest bardzo prostą i bezpieczną technologią.

Kauczuk ma doskonałe parametry rozciągania i jest odporny na skoki (różnice) temperatury. RESITRIX®, nawet po 25 latach od ułożenia na dachu, jest rozciągalny do prawie 500%.

Membranę z EPDM można kleić, układać luźno pod balastem lub mocować mechanicznie do podłoża. Wersje samoprzylepne SKP i SKW gwarantują szybkie i trwałe uszczelnienia.

Poszczególne warstwy RESITRIX®łączone są ze sobą gorącym powietrzem – bez konieczności stosowania kształtek, blach foliowanych czy innych dodatkowych produktów. Technologia zgrzewania, bez użycia otwartego ognia lub klejów, daje gwarancję wykonania pewnego połączenia i zachowania bezpieczeństwa pożarowego na budowie.

 

 

RESITRIX®EPDM można zgrzewać, oprócz PVC, prawie ze wszystkimi innymi materiałami. Ta zaleta umożliwia jego zastosowanie nie tylko w nowym budownictwie, ale również przy renowacjach starych i często skomplikowanych dachów.

Sposoby układania (mocowania do podłoża):

– samoprzylepnie punktowo

– samoprzylepnie całopowierzchniowo

– sklejanie klejem poliuretanowym

– układanie z zamocowaniem mechanicznym

– układanie pod balastem

– przylepianie bitumen na gorąco.

RESITRIX®jest uniwersalnym produktem do uszczelnień i hydroizolacji na wszystkie rodzaje dachów płaskich ze względu na swoje właściwości. Cechuje go m.in.:

– odporność na promieniowanie UV

– możliwość układania w temperaturach do -10oC

– łączenie ze wszystkimi rodzajami podłoża w dowolnych technologiach

– możliwość stosowania do uszczelnienia koryt, dylatacji, metali.

RESITRIX®SKW (przeciwkorzenny) spełnia wymagania europejskich wytycznych układania dachów zielonych FLL, dachów płaskich oraz wytycznych stowarzyszenia DAFA. Dzięki temu jest jedną z niewielu hydroizolacji jednowarstwowych, która spełnia dwa wymagania: całopowierzchniowe zgrzanie lub sklejenie z podłożem.

 

Witold Okoński

CCM EUROPE

Członek stowarzyszenia DAFA

 

Wszelkie dodatkowe informacje na stronie: www.resitrix.com

 

CARLISLECONSTRUCTION MATERIALS GmbH

Schellerdamm 18, 21079 Hamburg

tel. +49(0)40 788 933 211

www.resitrix.com

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in