Przykłady obliczania konstrukcji żelbetowych. Zarysowanie

14.12.2017

Autorzy przedstawili nowy, zgodny z aktualną normą sposób sprawdzania szerokości rys i wyznaczania minimalnego zbrojenia konstrukcji żelbetowych ze względu na zarysowanie.

Istota tego sposobu polega na obliczaniu szerokości rys za pomocą dołączonych do książki arkuszy kalkulacyjnych, opartych na ogólnej teorii zawartej w normie PN-EN. Zasady normy uzupełniono i rozwinięto, co umożliwia zastosowanie arkuszy do wielu zagadnień. Dużo uwagi poświęcono obliczaniu minimalnego zbrojenia w elementach narażonych na zarysowanie przez oddziaływania wywołane odpływem ciepła hydratacji i skurczem betonu. Pierwsza część książki dotyczy teorii zarysowania i zawiera uzasadnienia metod obliczeń użytych w arkuszach i przykładach, druga – to przykłady, wśród których zamieszczono obliczenia szerokości rys i minimalnego zbrojenia w przekrojach prostokątnych, teowych, kołowych, rozciąganych oraz zginanych (belka, fundament, ściana budynku, płyta stropowa, ściana oporowa, zbiornik, wieża).

 

 

Michał Knauff, Bartosz Grzeszykowski, Agnieszka Golubińska Wyd. 1, str. 283, zeszyt 3, oprawa miękka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017.

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in