20 lat Stowarzyszenia MIWO

09.10.2017

Z inicjatywy producentów wełny mineralnej 20 lat temu rozpoczęło działalność MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej. Podstawowym jego celem jest dbanie o rozwój rynku izolacji, a przede wszystkim wełny mineralnej szklanej i skalnej.

W ciągu 20 lat firmy zrzeszone w stowarzyszeniu MIWO zainwestowały ponad 3 miliardy złotych. W MIWO skupionych jest pięciu czołowych producentów wełny mineralnej szklanej i skalnej: Isover, Knauf Insulation, Paroc, Rockwool i Ursa. Firmy te posiadają w Polsce 5 fabryk produkujących 8 mln m³ wełny mineralnej rocznie, zatrudniają w Polsce bezpośrednio ponad 2,5 tys. pracowników, a dzięki stałej współpracy z wieloma firmami podwykonawczymi tworzą kolejnych kilka tysięcy miejsc pracy. Firmy skupione w MIWO produkują wyroby zarówno na rynek polski, jak i na rynki zagraniczne, w tym zachodnioeuropejskie.

– Od samego początku MIWO starało się zwiększać świadomość na temat korzyści z ocieplania domów – powiedział Henryk Kwapisz, przewodniczący zarządu MIWO. – W Polsce w latach 90. rynek dopiero otwierał się na izolowanie ścian i dachów. Następowały już zmiany w przepisach techniczno-budowlanych dotyczących izolacyjności termicznej, ale świadomość w zakresie stosowania wyrobów izolacyjnych była niska i trzeba ją było konsekwentnie budować. Ale naszym głównym założeniem było przekonanie rynku o wszechstronności izolacji z wełny mineralnej.

 

Henryk Kwapisz

 

Pierwsze działania stowarzyszenia MIWO dotyczyły izolacji domów. Obecnie wełnę mineralną stosujemy nie tylko w domach, ale również w przemyśle, do izolacji rurociągów, kanałów wentylacyjnych, na statkach, w sprzęcie AGD, w sufitach podwieszanych i ekranach akustycznych, w cysternach kolejowych i platformach wiertniczych czy nawet do upraw roślin.

MIWO jest członkiem Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO), Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości (KBiN), Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Materiałów Izolacyjnych (EURIMA). Współpracując z Polskim Komitetem Normalizacyjnym, uczestniczy w tworzeniu i adaptacji norm związanych z wyrobami budowlanymi.

Uroczystość z okazji 20-lecia Stowarzyszenia odbyła się 3 października. Było to spotkanie branży izolacji, a wśród gości znaleźli się między innymi przedstawiciele politechnik i instytutów naukowych, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń branżowych. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa reprezentowała Joanna Bąkowska, naczelnik Wydziału Procesu Inwestycyjnego, obecny był również poseł na Sejm RP Jacek Wilk.

Spotkanie było dobrą okazją do wręczenia jubileuszowej nagrody AMBASADORA IZOLACJI 2017 ufundowanej przez stowarzyszenie. Za wieloletnie działania na rzecz efektywności energetycznej budynków, a co za tym idzie na rzecz ochrony środowiska, uhonorowano Krajową Agencję Poszanowania Energii.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in