BUDMA 2018 – ważne targi, ważne tematy

08.02.2018

W dniach 30 stycznia–2 lutego br. branża budowlana opanowała Poznań.

Na 27. Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma 2018 przybyli wystawcy z ok. 1000 firm z 26 krajów, przedstawiciele administracji państwowej i wielu organizacji związanych z budownictwem. Budmie towarzyszyły targi Kominki, Intermasz oraz Infratec.

Oficjalne otwarcie targów poprzedziła konferencja prasowa z udziałem Jerzego Kwiecińskiego, ministra inwestycji i rozwoju, oraz Andrzeja Adamczyka stojącego na czele Ministerstwa Infrastruktury. Minister Kwieciński poinformował, że mieszkalnictwem i zagospodarowaniem przestrzennym zajmuje się od 22 stycznia nowo powstałe Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (przejęło te kompetencje od Ministerstwa Infrastruktury). Podkreślił, że priorytetem dla rządu jest przyspieszenie w programie Mieszkanie Plus, dokończone wkrótce zostaną prace nad ustawą dotyczącą ułatwień w realizacji inwestycji i będą kontynuowane prace nad Kodeksem urbanistyczno-budowlanym.

 

Jerzy Kwieciński

 

W inauguracji targów wzięli udział, oprócz ministrów Kwiecińskiego i Adamczyka, m.in.: Anita Oleksiak, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Andrzej Roch Dobrucki, prezes Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, i jej wiceprezes Zbigniew Kledyński, Ryszard Gruda, prezes Izby Architektów RP, Robert Geryło, dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej, przewodniczący izb okręgowych: Włodzimierz Draber, Mieczysław Grodzki, Andrzej Cegielnik. Obecni byli goście zagraniczni, w tym z Chin, Singapuru i Rosji, krajów, których szczególnie „silne reprezentacje” znalazły się na tegorocznej Budmie. Andrzej Adamczyk stwierdził, że tegoroczne targi Budma są największe od 10 lat i dobrze się złożyło, bo to historyczny czas dla polskiego budownictwa.

 

Włodzimierz Szymczak

 

Przedstawiciele rządu podkreślali, że Polska jest teraz jednym wielkim placem budowy, mamy przed sobą potężny front inwestycyjny: programy drogowy oraz kolejowy, Mieszkanie Plus, realizację Centralnego Portu Komunikacyjnego w Stanisławowie. Minister Adamczyk zapewniał, że podejmowane są takie działania, które dadzą budownictwu znaczące wsparcie ze strony rządu. Minister Kwieciński wyraził nadzieję, że w tym roku w budownictwie pojawi się znacznie więcej innowacji, a także nastąpi przyspieszenie realizacji inwestycji przez samorządy. Pojawiły się także głosy wskazujące na brak rąk do pracy w budownictwie, brak fachowców, niedobór i rosnące ceny materiałów budowlanych. Te poważne problemy zauważa PIIB i prezes Andrzej Dobrucki apelował: Zróbmy wszystko, aby koniec boomu w budownictwie nastąpił jak najpóźniej.

Uroczystości otwarcia targów zakończyło wręczanie Nagród Ministra Infrastruktury za wybitne osiągnięcia twórcze oraz Złotych Medali Międzynarodowych Targów Poznańskich (lista nagrodzonych produktów na www.budma.pl).

 

Robert Geryło

 

W ramach Budmy odbyło się trzydniowe II Forum Gospodarcze Budownictwa i Architektury, zorganizowane przy współudziale PIIB i Wielkopolskiej OIIB. Inauguracji forum dokonał minister Jerzy Kwieciński. Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Inżynierów Budownictwa, o czym przypomniał w swoim wystąpieniu Włodzimierz Szymczak, pełniący obowiązki prezydenta Europejskiej Rady Inżynierów Budownictwa – ECCE. Opowiedział o wydarzeniach organizowanych z okazji obchodów i o wielkich wyzwaniach dla budownictwa, jakie przyniosą najbliższe dziesięciolecia: rozrastaniu się dużych miast, rewolucji cyfrowej dostarczającej ogromne ilości danych, walce z degradacją środowiska, zmianach klimatycznych.

Już pierwszego dnia forum mówiono wiele na temat konkurencyjności polskich firm budowlanych i wyrobów budowlanych na rynkach zagranicznych, konieczności intensyfikowania eksportu. Polska stała się „tygrysem stolarki budowlanej” – liderem eksportu okien i drzwi do krajów europejskich i z tego można być dumnym, ale w zakresie eksportu wiele pozostaje do zrobienia. Robert Geryło wskazywał na znaczenie prefabrykacji dla rozwoju budownictwa w kraju i dla eksportu. Stwierdził nawet, że prefabrykacja – niosąca poprawę jakości i oszczędności w zatrudnieniu osób na placu budowy – powoli staje się krajową specjalnością. W obecności ministra Jerzego Kwiecińskiego zostało podpisane także memorandum o współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami z Singapuru a Wschodnim Klastrem Budowlanym.

 

Uczestnicy panelu „Jakość przestrzeni publicznej”

 

Pierwszy dzień forum zakończyła debata „Przyszłość branży budowlanej – czy automatyzacja produkcji i eksport są szansą na stały rozwój polskich firm budowlanych? Pojawiły się podczas niej opinie, że wydatki na badania innowacyjne muszą wzrosnąć, większość polskich firm (bez kapitału zagranicznego) nie jest gotowa na podejmowanie ryzyka, nadal wiele firm bankrutuje, konieczna jest większa ochrona państwa dla firm małych i średnich.

W drugim dniu forum (a jednocześnie pierwszym tegorocznych Dni Inżyniera Budownictwa) przedstawiciele ministerstwa infrastruktury nakreślili obraz optymalizacji procesu inwestycyjno-budowlanego w świetle zmian legislacyjnych, skupiając się na budzącej największe zainteresowanie tzw. ustawie inwestycyjnej (Ustawie o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego), która ma wprowadzić kilka ważnych zmian w procesie planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz zasadach sporządzania projektu budowlanego (projekt inwestycyjny i projekt techniczny). Aktualna wersja projektu ustawy na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury (MI): http://mib.gov.pl/files/0/1798129/ustawainwestycyjna10012018.pdf.

 

Słuchacze panelu „Bim – cyfrowa rewolucja w budownictwie”

 

Ważne dla całego budownictwa sprawy omawiano w panelu dyskusyjnym „Jakość przestrzeni publicznej” z udziałem m.in. prezesa Andrzeja R. Dobruckiego i Zbigniewa Kledyńskiego, Ryszarda Grudy, Edyty Damszel-Turek ze Związku Miast Polskich oraz Michała Leszczyńkiego z MI. Wszyscy dyskutanci zgadzali się z koniecznością zadbania o przestrzeń publiczną, ale pojawiło się pytanie, kto powinien mieć wpływ na jej kształtowanie. Według prezesa Dobruckiego w tej kwestii kluczowe zdanie powinni mieć urbaniści. Profesor Kledyński podkreślił, że powinniśmy rozmawiać o granicach między przestrzenią publiczna i prywatną, bo mamy problem zawłaszczania przestrzeni publicznej. Zaznaczył, że przestrzeni publicznej musi towarzyszyć rozbudowana infrastruktura (np. komunikacyjna), która coraz częściej będzie schodzić „pod ziemię”, a specjaliści muszą myśleć o rozplanowaniu tej infrastruktury.

 

Fot. MTP

 

Podczas forum dyskutowano również nad tak istotnymi tematami, jak: cyfryzacja i stosowanie BIM, budownictwo przemysłowe, budownictwo wielkopłytowe w aspekcie realizacji programu Mieszkanie Plus, zmiany w kształceniu zawodowym dla budownictwa.

Odwiedzający Budmę mieli jak zwykle okazję poznać bardzo szeroką ofertę producentów i dystrybutorów sprzętu oraz materiałów budowlanych, dzięki przedstawicielom firm obecnym na stoiskach otrzymać cenne informacje i porady, a także uczestniczyć w wydarzeniach specjalnych (pokazach, konferencjach, seminariach) kierowanych do różnych grup specjalistów. Największe w Europie środkowo-wschodniej targi budowlane warte były odwiedzenia.

 

Krystyna Wiśniewska

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in