Konferencja Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym

08.01.2018

XIV Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym – Materiały i Technologie Energooszczędne”, odbyła się 6–8 grudnia 2017 r.

Zorganizowana została przez Katedrę Organizacji i Technologii Budownictwa Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej. Patronat nad konferencją objęli JM Rektor Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol oraz Komisja Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami PAN. Partnerem konferencji był Research Institute of Building Physics (NIISF) Russian Academy of Architecture and Building Sciences. Konferencja była współfinansowana w ramach umowy 829/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

W konferencji wzięło udział około 100 osób, w tym przedstawiciele instytucji naukowo-badawczych z kraju i zagranicy (m.in. z: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Litwy, Słowacji, Rosji, Ukrainy). Pierwszego dnia konferencji, w pierwszej sesji, w wystąpieniach prelegentów poruszono m.in. zagadnienia izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych, przeznaczonych dla budownictwa energooszczędnego, w tym funkcjonujących w niskich temperaturach, ocieplanych od strony wnętrza budynku, przy uwzględnieniu wpływu liniowych mostków cieplnych i możliwości minimalizacji tego zjawiska. W drugiej sesji obrad skoncentrowano się na zagadnieniach materiałowych w kontekście poprawy parametrów technicznych komponentów budowlanych, optymalizacji rozwiązań konstrukcyjnych, wykorzystania nowoczesnych materiałów i surowców odpadowych.

 

 

W drugim dniu konferencji, w pierwszej sesji wyjazdowej, uczestnicy konferencji zapoznali się z procesem i efektami rewitalizacja, rozbudowy oraz przystosowania do nowych funkcji obiektów poklasztornych przy kościele św. Zygmunta w Częstochowie. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie wybranych obiektów i zbiorów klasztoru jasnogórskiego, w tym zabytkowej biblioteki. W trakcie wizyty na Jasnej Górze uczestnicy konferencji mieli możliwość poznania i obserwowania zakresu prac budowalnych, remontowych i konserwatorskich prowadzonych na tym obiekcie.

Tematyka wystąpień w trzeciej sesji konferencji koncentrowała się m.in. na zagadnieniach fizyki środowiska i jego komponentów wodnych oraz powietrznych, w kontekście oddziaływania środowiska naturalnego na obiekty budowlane i odwrotnie. Czwarta sesja konferencji poświęcona była przede wszystkim problemom wyposażenia technicznego budynków, w tym wykorzystującego źródła energii odnawialnej, zastosowania ich w pracach termomodernizacyjnych i rewitalizacyjnych obiektów budowlanych oraz ich wpływowi na mikroklimat i odczucia komfortu cieplnego przez użytkowników.

W wystąpieniach przedstawicieli firm zaproszonych na konferencję zawarte były treści nawiązujące do tematów wiodących w danych sesjach i głównej tematyki konferencji.

 

 

W trzecim dniu konferencji, w drugiej sesji wyjazdowej do Katowic i Chorzowa, duże wrażenie na uczestnikach konferencji zrobił obiekt Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Główna sala koncertowa budynku zaliczana jest do jednych z najlepszych na świecie pod względem akustyki. Uczestnicy konferencji mieli możliwość poznania bardzo nowoczesnych i nowatorskich rozwiązań architektonicznych, funkcjonalnych, konstrukcyjnych oraz wyposażenia technicznego budynku. Kolejnym obiektem, który wzbudził duże zainteresowanie wśród gości konferencji, był zaadaptowany na nowe, kulturalne funkcje teren i budynki po byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. Uczestnicy konferencji zaznajomili się z efektami niezwykle ciekawie prowadzonego programu rewitalizacji zdegradowanych terenów pokopalnianych, który pozwolił na radykalne uatrakcyjnienie terenu i przeznaczenie go na Muzeum Śląskie. Trzecim punktem sesji wyjazdowej był Stadion Śląski w Chorzowie, na którym zapoznano uczestników konferencji ze spełniającym najwyższe standardy obiektem sportowym, w tym rozwiązaniami funkcjonalnymi, wyposażeniem i eksploatacją pomieszczeń oraz terenu stadionu.

 

dr inż. Adam Ujma

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in