Obradowało Prezydium KR PIIB

03.12.2018

14 listopada br. miało miejsce posiedzenie Prezydium Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Prowadził je Zbigniew Kledyński, prezes PIIB.

Po przyjęciu protokołu z poprzednich obrad, Zygmunt Rawicki, wiceprezes KR PIIB, omówił przebieg 25. jubileuszowego posiedzenia izb i organizacji inżynierskich państw Grupy Wyszehradzkiej, które miało miejsce 4-7.10.2018 r. w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Uczestnicy spotkania interesowali się głównie dwoma tematami: uznawaniem kwalifikacji zawodowych w poszczególnych krajach Grupy Wyszehradzkiej oraz technologią BIM. Po dyskusji stwierdzono, że na podstawie obecnie obowiązujących przepisów, procedury wzajemnego uznawania kwalifikacji w krajach V-4 są podobne. Delegacje poszczególnych państw zadeklarowały, że będą nadal tworzyć warunki w swoich krajach, aby zastosować równoważne podejście do uznawania kwalifikacji zawodowych kandydatów z innych krajów. Duże zainteresowanie wzbudził temat BIM-u. Okazało się, że w poszczególnych krajach Grupy Wyszehradzkiej rozwija się świadomość na temat zagadnień związanych z BIM-em, ale podejścia są różne. Zbigniew Kledyński wraz z Zygmuntem Meyerem oraz Włodzimierzem Szymczakiem, członkami Krajowej Rady PIIB, uczestniczył 22-25.10.2018 r. w Globalnym Kongresie Inżynierów Budownictwa w Londynie. Na obrady przybyło ok. 2,5 tys. uczestników. Kongres został zorganizowany przez Institution of Civil Engineers (ICE) z okazji jubileuszu 200-lecia istnienia oraz World Federation of Engineering Organizations (WEFO) z okazji jubileuszu 50-lecia. Prezes PIIB zwrócił uwagę, że podejmowano tematy zrównoważonego rozwoju, podkreślając kluczową rolę nauki i inżynierii. W czasie debaty akcentowano rolę kongresu i jego znaczenie dla ożywienia globalnej społeczności oraz poprawy życia milionów ludzi. Zbigniew Kledyński spotkał się także z Piotrem Świebodą i Piotrem Dudkiem, prezesem i wiceprezesem Stowarzyszenia Techników Polskich w Wielkiej Brytanii. Rozmawiano o funkcjonowaniu organizacji oraz o uzyskiwaniu uprawnień budowlanych.

 

Andrzej Pawłowski, wiceprezes KR PIIB

 

W dalszej części obrad KR PIIB przedstawiciele krajowych organów statutowych omówili szkolenia, które były zorganizowane w 2018 r. dla członków poszczególnych organów oraz ich odpowiedników w strukturach okręgowych. Wszyscy podkreślali, że szkolenia takie są potrzebne i wskazane.

Następnie Piotr Korczak, przewodniczący Komisji Wnioskowej, zreferował stan realizacji wniosków przyjętych na XVII Krajowym Zjeździe Sprawozdawczo-Wyborczym PIIB. Przewodniczący podkreślił, że duża część wniosków została już zrealizowana lub jest w trakcie realizacji. Uczestnicy posiedzenia podjęli także temat funkcjonowania czasopisma „Inżynier Budownictwa” oraz zaproponowano powołanie zespołu, który ma się zająć przygotowaniem informacji o piśmie.

W skład zespołu weszli: Zygmunt Rawicki, przewodniczący, Andrzej Jaworski, Joanna Gieroba, Mariusz Dobrzeniecki i Piotr Filipowicz.

Prezes PIIB przekazał także informację, że 26. posiedzenie izb i organizacji inżynierskich państw Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w przyszłym roku w Łodzi, a współorganizatorami będą PIIB oraz PZITB. Do zespołu koordynującego prace związane z przygotowaniem uroczystości zostali wybrani: Barbara Malec, Zygmunt Rawicki i Ewa Winiarska. W czasie posiedzenia omówiono również udział PIIB w targach Budma 2019, które w przyszłym roku odbywać się będą od 11 do 15 lutego.

W dalszej części posiedzenia Z. Kledyński zreferował stan prac nad projektami ustaw o inżynierach budownictwa i architektach. Omówił wszystkie podejmowane działania i inicjatywy oraz naświetlił przebieg całego procesu legislacyjnego.

Uczestnicy zapoznali się także z realizacją budżetu za 10 miesięcy, którą przedstawił A. Jaworski, skarbnik PIIB. Danuta Gawęcka, sekretarz KR PIIB, opowiedziała o aktualnym stanie prac w przyszłej siedzibie PIIB przy ul. Kujawskiej w Warszawie.

 

Urszula Kieller-Zawisza

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in