Przedsiębiorco, poznaj projekt SPIN – Małopolskie Centra Transferu Wiedzy!

26.11.2018

Politechnika Krakowska od lat zgłębia temat budownictwa energooszczędnego w ramach działalności Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego – jednostki powstałej przy uczelni w 2013 r. z inicjatywy Województwa Małopolskiego. Teraz, dzięki projektowi SPIN, przedsiębiorcy sektora MŚP mają okazję skorzystać z bezpłatnych usług tej instytucji – każdy, kto prowadzi działalność związaną z branżą budowlaną może liczyć na bezpłatną pomoc w zakresie rozwoju firmy i podniesienia jej konkurencyjności. O zaletach projektu SPIN opowiada dr Małgorzata Fedorczak-Cisak z Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej.

 

 

 

Jak rozpoczęła się współpraca MCBE z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego?

Kilka lat temu Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego nawiązał porozumienie z czterema krakowskimi uczelniami wyższymi. Każda z tych uczelni reprezentuje inną dziedzinę spośród tzw. Inteligentnych Specjalizacji Regionu. Politechnika Krakowska jest przypisana do specjalizacji, którą jest budownictwo energooszczędne. Współpraca od samego początku układa się bardzo pomyślnie, dzięki czemu realizujemy już drugi projekt z serii SPIN, tym samym stając się jednym z czterech Centrów Transferu Wiedzy w Małopolsce.

 

Czy przedsiębiorcy chętnie zgłaszają się do projektu SPIN?

W ramach projektu SPIN zrealizowaliśmy wiele usług dla przedsiębiorców i możemy stwierdzić, że zainteresowanie firm udziałem w projekcie i ich potrzeba kontaktu ze światem nauki są bardzo duże. Naukowcy z kolei mają zapał do wykonywania rzeczy praktycznych, nie tylko pisania publikacji. Chcemy angażować się w projekty, które mogą przerodzić się w innowacje. Uważam, że projekt SPIN jest jednym z lepszych istniejących programów dla przedsiębiorców, który pomaga rozwijać firmy przy udziale naukowców.

 

Jakiego typu działania do tej pory zrealizowało MCBE w ramach projektu SPIN – Małopolskie Centra Transferu Wiedzy?

Realizacją, z której jesteśmy naprawdę dumni, gdyż potwierdza ona skuteczność łączenia nauki i przemysłu, jest współpraca z firmą PalettenWerk. W ramach projektu powstała innowacyjna technologia budynków szkieletowych z drewna CLT. W pierwszym roku współpracy zajmowaliśmy się opracowywaniem technologii, a obecnie przygotowujemy się do budowy sześciu eksperymentalnych obiektów do przeprowadzenia badań in situ. Inwestycja ma planowo zostać wykonana na terenie Libertowa w gminie Mogilany pod Krakowem. Oczywiście zachęcamy wszystkich zainteresowanych do oglądania budowy tworzonej przy zastosowaniu innowacyjnej technologii.

 

 

Wskazany przykład opisuje drugi etap współpracy z przedsiębiorcą – realizacyjny. Jak wygląda pierwszy etap?

Aby pozyskać fundusze na innowacje, firma musi wykazać się agendą badawczą, czyli posiadać opracowaną innowację, a także szczegółowy opis działań i badań, które będziemy przeprowadzać, by przetestować tę innowację w rzeczywistym użytkowaniu. Jedną z wielu usług, które świadczymy na rzecz firm na początku współpracy w ramach projektu SPIN, jest audyt. Może mieć on charakter wstępny, by ocenić dotychczasowe funkcjonowanie firmy oraz jej podstawowe potrzeby, lub pogłębiony, by dokładnie określić zakres prac, które powinny być wykonane, żeby przedsiębiorstwo mogło udoskonalić oferowane przez siebie usługi. Kolejnym etapem jest wskazanie źródeł dofinansowania. Wspieramy przedsiębiorców w zakresie tworzenia wniosków o dofinansowanie, a następnie możemy wykonywać zlecone badania.

Bardzo często mamy do czynienia z projektami o charakterze interdyscyplinarnym, do których angażujemy ekspertów z całej Politechniki Krakowskiej, nie tylko związanych z MCBE.

 

W jaki sposób wyceniane są Państwa usługi? Czy przedsiębiorcy muszą za nie płacić?

Nasza działalność na rzecz firm z sektora MŚP jest liczona jako pomoc de minimis, co oznacza, że dla przedsiębiorców jest to pomoc nieodpłatna. Firma otrzymuje jedynie zaświadczenie o otrzymanej pomocy de minimis w uzgodnionej kwocie, odpowiadającej wykonanej usłudze. Może to być na przykład doradztwo, wspomniany wcześniej audyt wstępny lub audyt pogłębiony. Na naszej stronie internetowej znajduje się szczegółowy cennik usług realizowanych w ramach projektu SPIN, a nasze działania są jedną z wielu form pomocy dla firm z sektora MŚP objętych limitem de minimis wynoszącym 200 tysięcy euro do wykorzystania w ciągu trzech lat. Wsparcie jest finansowane przez Unię Europejską. Pomoc de minimis świadczy przedsiębiorstwu MCBE, natomiast pieniądze na ten cel przypływają do nas z Urzędu Marszałkowskiego. Ustalono, że dotacja w takiej wielkości nie spowoduje naruszenia konkurencji na rynku.

 

Jakiego typu firmy mogą się zgłaszać do MCBE, by wziąć udział w projekcie SPIN?

Ponieważ nasza działalność skupiona jest wokół tematyki budownictwa energooszczędnego, zapraszamy producentów materiałów budowlanych, odnawialnych źródeł energii, instalacji, ale także architektów, deweloperów oraz wszystkich tych, których codzienna działalność związana jest z projektowaniem i wykonawstwem budynków energooszczędnych. Dla wszystkich takich podmiotów mamy bardzo ciekawą ofertę współpracy.

 

Który rodzaj oferowanych przez Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego usług cieszy się największym powodzeniem wśród uczestników projektu SPIN?

Największym zainteresowaniem cieszy się usługa doradztwa indywidualnego. Przedsiębiorstwa bardzo chętnie z niego korzystają, gdy celem ich udziału w projekcie jest przeprofilowanie firmy, podniesienie jej konkurencyjności czy rozszerzenie kompetencji. Bardzo ciekawym produktem, który udało nam się stworzyć i który może zainteresować firmy deweloperskie z Małopolski, jest certyfikacja budynków. Zaświadczenia jednostki naukowej potwierdzające jakość usługi świadczonej przez dewelopera niewątpliwie pozytywnie wpływa na jego wizerunek.

 

MCBE jest Centrum Transferu Wiedzy, czyli miejscem, przez które przepływa wiedza. Czy ze względu na pełnioną przez siebie funkcję umożliwiają Państwo uczestnikom projektu SPIN wzajemną współpracę?

Oczywiście. Współpraca pomiędzy przedsiębiorstwami będącymi uczestnikami projektu SPIN jest kolejnym atutem tego projektu. Dzięki kontaktowi z MCBE firmy mogą zyskać potencjalnych nowych klientów, którzy także biorą udział w projekcie. Co więcej, sami bardzo często rekomendujemy przedsiębiorstwom inne firmy znajdujące się w naszej bazie, jeśli tylko mamy pewność, że kompetencje obu podmiotów uzupełniają się. Dlatego każda wizyta w MCBE może okazać się korzystna dla przedsiębiorcy i zaowocować współpracą z naukowcami oraz innymi firmami. A być może nawet stworzeniem innowacji!

 

Dowiedz się więcej o tym, jak wziąć udział w projekcie:

www.spin.malopolska.pl oraz www.mcbe.pk.edu.pl

 

Przeczytaj poprzedni artykuł o projekcie SPIN

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in