Światowy Dzień Środowiska

05.06.2018

Dziś, w Światowym Dniu Środowiska, rusza kampania „Zielona Wstążka #DlaPlanety” organizowana przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa, realizujące w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy.

Segregowanie odpadów, korzystanie ze sztućców wielorazowego użytku, zabieranie własnej torby na zakupy – drobne modyfikacje nawyków mogą prowadzić do wielkiej zmiany i pozwolić ograniczyć zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi. To ważne, bo w Polsce wciąż recyklingowi poddaje się poniżej 30% plastikowych odpadów, a na wysypiska trafia ponad 40% z nich.

To, jak postępujemy z plastikiem, wpływa nie tylko na środowisko, lecz także na gospodarkę. Gdyby poziomy recyklingu w Europie były wyższe, korzyści finansowe mogłyby wynieść nawet 70 do 105 miliardów euro, a w Unii Europejskiej mogłoby powstać nawet 200 tysięcy miejsc pracy.

Ekopostanowienia to jeden z elementów kampanii „Zielona Wstążka #DlaPlanety”, odbywającej się pod hasłem #BeatPlasticPollution, a w Polsce także #DlaPlanety. W obchody Światowego Dnia Środowiska włączyło się również wiele polskich miast (m.in. podświetlając na zielono kluczowe budynki), instytucji i przedsiębiorstw, a w całej Polsce odbywają się ekologiczne pikniki, festyny, targi, akcje edukacyjne.

Debata „Rozwój gospodarczy a wyzwania środowiskowe związane z tworzywami sztucznymi” jest elementem obchodów Światowego Dnia Środowiska w Polsce.

Na stronie DlaPlanety.pl można znaleźć propozycje ekologicznych zobowiązań dotyczących świadomego korzystania z tworzyw sztucznych, takich jak segregowanie odpadów czy przychodzenie na zakupy z własną torbą. Znakiem takiego zaangażowania jest przypięcie sobie zielonej wstążki.

 

Pałac Kultury i Nauki oświetlony na zielono z okazji Światowego Dnia Środowiska (fot. Centrum UNEP GRID Warszawa)

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in